• +98 2636543236
Font size: +

هر آنچه باید در مورد Aperture ، ISO و Shutter Speed بدانید

 

 آموزش تنظیماتی مانند سرعت شاتر و ISO می‌تواند به تجربه‌ی بهترِ کاربران از یک دوربین عکاسی یا رندر کمک کند. اما این تنظیمات چه تأثیری روی تصویر می‌گذارند و Aperture Size (که به صورت F/..-.. معرفی می‌شود) چیست؟ یک جدول راهنمای سریع برای تنظیمات سرعت شاتر، اندازه‌ی لنز و ISO تهیه کرده‌ایم که تأثیرات آن‌ها را نمایش می‌دهد.

 

Aperture Size

اندازه‌ی دیافراگم لنز دو تأثیر روی تصویر می‌گذارد. اول اینکه هرچه این اندازه بزرگ‌تر باشد (اندازه‌ی بزرگ‌تر با عدد کوچک‌تر نمایش داده می‌شود) نور بیشتری وارد می‌شود و عمق تصویر بهتر نمایش داده می‌شود. این به معنای تمرکز روی یک شئ به خصوص است، به این صورت که شئ مورد نظر واضح شده و پس‌زمینه و سایر جزئیات تصویر تار می‌شود که باعث توجه دادن بیشتر به هدف مورد نظر می‌شود. در اکثر مواقع مخصوصا در عکس‌برداری سریع با تلفن‌های همراه، دیافراگم گشاد می‌تواند مفید باشد. اما عکاسان حرفه‌ای از اندازه‌های مختلفی استفاده می‌کنند و در مواقعی ممکن است به دیافراگم های کوچک‌تر علاقه‌ی بیشتری داشته باشند، مثلاً در عکاسی از مناظر بزرگی که چندین هدف در مکان‌های مختلف را دنبال می‌کنند. برای درک بیشتر از مفهوم Aperture  میتوانید ویدئوی زیر را تماشا کنید.

 

Shutter Speed

سرعت شاتر، مدت زمانی است که دوربین آنچه را حسگر مشاهده می‌کند، دریافت می‌کند. در یک روز آفتابی، زیاد کردن سرعت شاتر می‌تواند باعث گرفتن یک عکس عالی و واضح شود، به این دلیل که سرعت بالای شاتر و گرفتن عکس در کسر کوچکی از ثانیه باعث می‌شود لرزش دستِ عکاس یا حرکت هدف عکاسی تأثیری روی عکس گرفته شده نداشته باشد. در مقابل سرعت شاتر بسیار پایین مناسب نیست، زیرا نور اضافی در مدت زمان گرفتن عکس وارد تصویر می‌شود. اما در یک محیط کم‌نور، کم کردن سرعت شاتر می‌تواند به افزایش روشنایی تصویر کمک کند، البته باز هم کاهش بی‌رویه باعث تار شدن تصویر می‌شود. برای برقراری یک تعادل خوب ISO به کار می‌آید. با این توضیحات فکر میکنم تماشای ویدئوی زیر که به شرح ساده سرعت شاتر میپردازد خالی از لطف نباشد.

 

ISO

با تغییر مقدار ISO، می‌توان مقدار نور نهایی روی تصویر را کنترل نمود. مقدار پایین ISO به معنای نور کمتر و مقدار بالاتر به معنی نور زیاد است. همانطور که در تصویر مشخص است، ایزوی بالا باعث ورود نویز به تصویر می‌شود. در محیط کم‌نور، برای گرفتن یک عکس کم‌نویز و واضح باید تعادلی بین سرعت شاتر و ایزو برقرار کرد. مثال دیگری از مواقع نیاز به ترکیب ISO‌ و سرعت شاتر، عکس‌برداری از محیط‌های ورزشی است. در این موارد می‌توان با افزایش سرعت شاتر تا حد امکان، تصویر ورزشکار در حال حرکت را با تاری کمتر گرفت و برای جبران کمبود وضوح و جزئیات، افزایش ISO مناسب خواهد بود. و دوباره یک ویدئوی کوتاه برای نشان دادن مفهوم ISO.

 

 

به هر حال در صورت فراموش کردن هر کدام از این توضیحات، مراجعه به جدولی که ابتدای مطلب آورده شده می‌تواند به شما در گرفتن عکس خوب کمک کند. این مطلب توضیحی مختصر بود از این سه اصطلاح معروف حوزه دوربین های دیجیتال که میتواند معانی پایه ای را در این زمینه منتقل کند که امیدواریم مورد پسند شما کاربران عزیز شهر سخت افزار قرار گرفته شده باشد.

مقاله‌ای از مغیث عشرستاقی

 اگر نکته‌ای به نظرتان می‌رسد که در مقاله نیست خوشحال میشیم که در بخش نظرات مطرح بفرمایید.

Related Posts

 

Comments ( )

اولین نفر باشید که پیام می‌گذارد

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments ( / 3)
Share Your Location
  • Kish Island, Spiral Tower Unit 66
  • +98(26)36543236
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Community Images