• +98 2636543236
Font size: +

بیت ریت (Bit Rate) ویدئو و صدا چیست و چقدر باید باشد؟

کدک‌ها و فرمت‌های مختلف ویدیو

هر فایل ویدیویی شامل استریم صدا، تصویر و احتمالاً استریم‌های دیگری مثل زیرنویس است. Bit Rate از نظر لغوی نرخ بیت ترجمه می‌شود و بیت‌ریت استریم ویدیو به این معنی است که در هر ثانیه چند بیت داده برای فشرده‌کردن و یا پخش ویدیو به کار می‌رود. در ادامه با بررسی و محاسبه‌ی بیت‌ریت و همین‌طور بیت‌ریت مناسب جهت فشرده‌سازی ویدیوها و فایل‌های صوتی آشنا می‌شویم.

 

بیت‌ریت ویدیو و صدا چیست؟

هر فایل ویدیویی شامل استریم صدا، تصویر و احتمالاً استریم‌های دیگری مثل زیرنویس است. Bit Rate از نظر لغوی نرخ بیت ترجمه می‌شود و بیت‌ریت استریم ویدیو به این معنی است که در هر ثانیه چند بیت داده برای فشرده‌کردن و یا پخش ویدیو به کار می‌رود.

بیت‌ریت متغیر بهتر از بیت‌ریت ثابت است. دقت کنید که در گذشته بیت‌ریت صدا و تصویر ثابت بود اما این روزها تمامی کدک‌های فشرده‌سازی صدا و تصویر از روش بیت‌ریت متغیر یا Variable Bitrate استفاده می‌کنند تا بسته به میزان داده‌ی مورد نیاز در هر زمان خاصی، بیت‌ریت مناسب انتخاب شود. بدین ترتیب گاهی بیت‌ریت بسیار زیاد است و گاهی در صحنه‌های ثابت و تیره، بیت‌ریت بسیار کم می‌شود. اگر از یک کدک خاص استفاده کنیم، هر چه بیت‌ریت نوسان بیشتری داشته باشد، کیفیت ویدیو هم بالاتر است البته به شرطی که الگوریتم تخصیص بیت‌ها کاملاً بهینه و هوشمند باشد.

به عنوان مثال اگر حجم یک فایل ویدیویی بدون صدا ۱۰ مگابایت باشد و مدت زمان آن ۱۰ ثانیه، در هر ثانیه به طور متوسط ۱ مگابایت داده (هر مگابایت معادل ۱۰۰۰ کیلوبایت است) به صورت تصویر متحرک پخش می‌شود و بایت‌ریت (هر بایت معادل ۸ بیت است) ۱۰۰۰ کیلوبایت بر ثانیه و بیت‌ریت ۸۰۰۰ بیت بر ثانیه به دست می‌آید.

 

بیت‌ریت صدا و ویدیوی فشرده شده و چند عدد مفید که بهتر است حفظ کنیم:

  • بیت‌ریت ویدیوی ۷۲۰p با اینکدر x264 حدود ۹۰۰ کیلوبیت بر ثانیه
  • بیت‌ریت ویدیوی ۱۰۸۰p با اینکد x264 حدود ۱۸۰۰ کیلوبیت بر ثانیه
  • بیت‌ریت صدای ۲ کاناله با کدک AAC (اینکدر Nero یا Apple) برای فیلم‌های فشرده: حدود ۸۰ کیلوبیت بر ثانیه
  • بیت‌ریت صدای ۵٫۱ کاناله با کدک AAC (محصول Nero یا Apple) برای فیلم‌های فشرده: حدود ۱۶۰ کیلوبیت بر ثانیه
  • بیت‌ریت صدای ۲ کاناله برای فیلم‌های فشرده: حدود ۸۰ کیلوبیت بر ثانیه
  • بیت‌ریت MP3 معمولی: ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه
  • بیت‌ریت MP3 با کیفیت بالا: ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه

اعداد فوق واقعی است و با بررسی ویدیو‌های مختلف به دست آمده است. برای بررسی دقیق می‌توانید از نرم‌افزار Media info استفاده کنید که البته به صورت بخشی از پلیر حرفه‌ای و قدرتمند PotPlayer هم قابل استفاده است.

بررسی بیت‌ریت ویدیو توسط PotPlayer

 

بررسی بیت‌ریت ویدیو توسط PotPlayer

دو نمونه ویدیوی H.264 با اینکدر x264:

1080p720p
 
 
بیت‌ریت یک ویدیوی H.264 با کدک x264 و سرعت 24 فریم بر ثانیه و رزولوشن 1080p

بیت‌ریت یک ویدیوی H.264 با اینکدر x264 و سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه و رزولوشن ۱۰۸۰p

 

در فیلم‌برداری با دوربین گوشی‌های امروزی که حتی از ۴K هم پشتیبانی می‌کنند بیت‌ریت بسیار بالاست و به ۳۰ کیلوبیت بر ثانیه می‌رسد. حتی ویدیوهای ۱۰۸۰p با سرعت ۲۴ فریم بر ثانیه هم حجم مشابهی دارند.

تصویر زیر گویای این حقیقت است که ویدیوها بدون فشرده‌سازی شدید، می‌توانند بسیار حجیم باشند و بیت‌ریت ویدیوی ۱۰۸۰p با کیفیت عالی، حدود ۱۲۰۰۰کیلوبیت بر ثانیه است.

 

بیت‌ریت متداول برای ویدیوهای مختلف

بیت‌ریت متداول برای ویدیوهای مختلف

 

بیت‌ریت فایل‌های صوتی و تفاوت MP3 128 با MP3 320 و AAC 80

در مورد فایل‌های صوتی اغلب این تصور وجود دارد که کیفیت MP3 با بیت‌ریت ۳۲۰ بسیار بالاتر از MP3های ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه‌ای است و از طرفی AAC با بیت‌ریت ۸۰ کیفیت پایینی دارد. در نمودار زیر تخمینی از کیفیت شنیداری حالات مختلف ارایه شده و همان‌طور که مشاهده می‌کنید بیت‌ریت بالاتر از ۱۲۸ در بخشی از منحنی قرار گرفته که با شیب اندکی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین MP3 با بیت‌ریت ۳۲۰ از نظر کیفیت اختلاف چندانی با AAC با بیت ۸۰ کیلوبیت بر ثانیه‌ای ندارد.

کیفیت صدا با فرمت‌ها و بیت‌ریت‌های مختلف

 

کیفیت صدا با فرمت‌ها و بیت‌ریت‌های مختلف و نتیجه‌ی یک تست شنیداری عمومی نشان می‌دهد که Apple AAC با بیت‌ریت ۱۰۴ بهتر از اینکدر LAME (فایل‌های mp3) با بیت‌ریت حدود ۱۳۶ کیلوبیت بر ثانیه است:

کیفیت صدا با فرمت‌ها و بیت‌ریت‌های مختلف

کیفیت صدا با فرمت‌ها و بیت‌ریت‌های مختلف

 

کانورت ویدیو و محاسبه بیت‌ریت مناسب

سرعت ویدیو و رزولوشن آن در بیت‌ریت موثر است و با دو برابر شدن سرعت ویدیو، دو برابر بیت‌ریت موردنیاز است. اگر از x264 یا x265 برای تبدیل ویدیو و فشرده‌سازی استفاده کنیم، بیت‌ریت باید متناسب با رزولوشن و سرعت ویدیو و همین‌طور توجه به نوع ویدیو انتخاب شود. به عنوان مثال برای یک فیلم ۱۰۸۰p انتخاب بیت‌ریت ۲۰۰۰ مطلوب است اما به شرطی که ویدیو با سرعت ۲۴ یا ۲۵ فریم بر ثانیه ضبط شده باشد و نه سرعتی مثل ۶۰ فریم بر ثانیه. با دو برابر شدن سرعت بهتر است بیت‌ریت را هم دو برابر کنیم.

در x265 بیت‌ریت پایین‌تر هم کاربردی است و می‌توان بیت‌ریت ویدیوی ۱۰۸۰p را ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ در نظر گرفت.

محتوای ویدیو در بیت‌ریت انتخابی بسیار موثر است. به عنوان مثال انیمیشن‌ها فاقد بافت ظریف هستند و رنگ‌ها یک‌دست و ساده است. لذا بیت‌ریت ۱۰۰۰ هم برای یک ویدیوی فول اچ‌دی انتخاب خوبی است. اگر از x265 استفاده شود، می‌توان بیت‌ریتی مثل ۷۰۰ یا ۸۰۰ را هم انتخاب کرد.

 

اما در مورد سایر رزولوشن‌ها و سرعت‌ها چه کنیم؟

ساده‌ترین حالت این است که تنها مساحت را در نظر بگیریم. به عنوان مثال ۷۲۰p مساحتی در حد ۱ مگاپیکسل دارد که نصف ۱۰۸۰p است. لذا بیت‌ریت از ۲۰۰۰ به ۱۰۰۰ تبدیل می‌شود. ۳۶۰p یا در حقیقت ۶۴۰ در ۳۶۰ پیکسل حدوداً یک چهارم ۷۲۰p است، بنابراین بیت‌ریت از ۱۰۰۰ به ۲۵۰ تبدیل می‌شود. انتخاب بیت‌ریت در رزولوشن‌های پایین‌تر، با در نظر گرفتن بازدهی کمتر الگوریتم‌های فشرده‌سازی انجام می‌شود، لذا به جای انتخاب ۲۵۰ کیلوبیت بر ثانیه، از ۴۰۰ کیلوبیت بر ثانیه استفاده می‌کنیم.

 

حال اگر شما اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید خوشحال میشیم در بخش نظرات مطرح نمایید.

 

Comments ( )

اولین نفر باشید که پیام می‌گذارد

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments ( / 3)
Share Your Location
  • Kish Island, Spiral Tower Unit 66
  • +98(26)36543236
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Community Images