• +98 2636543236
Font size: +

تفاوت فاحش فرمت‌ های فایل RAW و JPEG را مشاهده کنید.

 
 احتمالا می‌دانید که عکاسی یا رندر با فرمت RAW بهتر از فرمت JPEG یا همان JPG است. اما احتمالا از دلیل اصلی برتر بودن فرمت RAW آگاهی کافی ندارید. همراه ما باشید تا دلیل حقیقی را شرح دهیم.

 بسیاری از عکاس‌های حرفه‌ای، عکاسی با فرمت RAW را برتر از فرمت کم حجم JPEG دانسته و استفاده از آن را ترجیح می‌دهند. اما به احتمال قوی، بسیاری از افراد مبتدی و حتی برخی از عکاس‌های حرفه‌ای از علت واقعی و دقیق این انتخاب، اطلاعاتی کافی در دست ندارند. مشاهده‌ی تصویر زیر، می‌تواند در این زمینه به کاربران کمک کند.

آستین پاز در پتاپیکسل اقدام به ارائه‌ی اثبات تصویریِ تفاوت این دو فرمت کرده است. او به سادگی پس از بستن سرپوش لنز در دوربین Canon 70D، اقدام به گرفتن دو عکس کاملا سیاه، در هر دو فرمت RAW و JPEG کرد. سپس برای مشاهده‌ی میزان نویز، نوردهی هر دو تصویر را به طور مصنوعی در نرم‌افزار فتوشاپ آشکارسازی کرده و توسعه داد. نتیجه این کار تصویری است که در مقاله مشاهده کردید. دو تصویر موجود در بخش سمت چپ عکس، مربوط به فرمت RAW و دو تصویر سمت راست، متعلق به فرمت JPEG است. تصاویر سیاه همان عکس‌های ویرایش نشده هستند که تصاویر ویرایش شده‌ی آن‌ها در زیرشان قرار دارد.

همان‌طور که می‌بینید، فرمت JPEG دارای نویز بسیار زیادی نسبت به فرمت RAW است. به گفته‌ی پاز، تصاویر پایینی هیچ شباهتی به هم ندارند. فرض کردن این که، هر دو تصویر پایینی، همان تصاویر سیاه بالایی هستند تقریبا غیرممکن است! این تصویر قطعا عکاس‌هایی را که استفاده از فرمت JPEG را ترجیح می‌دهند، به فکر فرو خواهد برد. در فرمت JPEG و در صورت نیازمندی به انجام فرآیندهای اضافی روی تصاویر، سایه‌های موجود در عکس نسبتا متناقض و بی‌رنگ خواهند شد. در نقطه‌ی مقابل، فرمت RAW دارای نویز بسیار یکنواخت در سراسر طیف‌ها خواهد داشت.

فرمت فایل مورد نظر شما برای عکاسی کدام است؟

نویسنده: مرتضی منیری

Related Posts

 

Comments ( )

اولین نفر باشید که پیام می‌گذارد

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments ( / 3)
Share Your Location
  • Kish Island, Spiral Tower Unit 66
  • +98(26)36543236
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Community Images